Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman L-590AX MarkII: áčko bez chyb

5.10.2015, Petr Štefek, recenze
Jako jeden z prvních v Evropě jsem měl možnost exkluzivně vyzkoušet zbrusu nový model integrovaného zesilovače Luxman L-590AX Mark II vytvořeného k výročí 90 let existence této japonské firmy. Do prodeje se zesilovač dostane až koncem roku 2015.
Pokud bych přeskočil kapitolu provedení a šel rovnou ke specifikacím zesilovače, tak by se asi nic podstatného nestalo. Design nového modelu L-590AX MarkII je až na několik detailů shodný s jeho předchůdcem L-590AX, což by mohlo svádět k tomu, že zde žádné změny konstruktéři neudělali a jedná se pouze o lehký facelift. Opak je pravdou.





Precizně provedené příhradové šasi je odolné proti vibracím. Luxmanu se povedlo v případě nového modelu výrazně snížit rezonance šasi, které mělo tendenci zvýrazňovat mechanický brum transformátoru. Tento jev nebyl nijak rušivý, ale pokud jste zesilovač ztlumili, tak jste zhruba půl metru od přístroje slyšeli, jak si transformátor potichounku brouká. Tento jev se u nového modelu podařilo zcela eliminovat a zesilovač je po celou dobu i po zahřátí příkladně tichý a transformátor uslyšíte pouze v případě zcela tiché místnosti a s položeným uchem na větracích mřížkách přístroje. V případě třídy A se to dá považovat jednoznačně za úspěch.





Design Luxmanu označuji často jako moderní vintage, protože odkaz na doby dávno minulé je v nepokrytě moderním designu opravdu znát. Kombinace precizně vyřezaných (CNC) hliníkových prvků, jako jsou regulátory hlasitosti, korekce a přepínače, v kombinaci s masivním čelním panelem a bočnicemi, je působivá. Vše je opatřeno kvalitním práškovým vypalovaným bílý lakem, který Luxman nazývá provedením Blaster White. Poznávacím znamením integrovaných zesilovačů Luxman jsou masivní podsvětlené VU metry, které při reprodukci doslova hypnotizují a zároveň poskytují velmi důležitou informaci o tom, jak daleko má zesilovač do limitace. Není bez zajímavosti, že VU metry mají nyní podstatně rychlejší odezvu než u minulého modelu (rozumějte, reagují rychleji na změny v dynamice).





Vrchní část zesilovače je tvořena masivním broušeným plátem s vyřezanými otvory, kde jsou vsazeny tmavě lakované polykarbonátové průduchy chlazení pro koncové stupně. Tento prvek působí luxusnějším dojmem než běžný plech, který je u nejlevnějších modelů L-505uX a L-550AX. Hmotnost celého přístroje narostla o 200 gramů oproti předchozímu modelu a k přenášení tedy máme bez balení 28,4 kg a v kompletním balení 36 kg. Nárůst hmotnosti způsobil především přepracovaný transformátor a dodatečné filtrační kondenzátory.

Dominantou při pohledu do útrob integrovaného zesilovače je velký ručně vinutý 640VA transformátor napájecího zdroje, který není toroidní, jak bývá většinou zvykem, ale je typu EI, který jsme většinou zvyklí vídávat u lampových zesilovačů. Tento typ transformátoru od určitého mezního výkonu nemá tendenci ke skokovému zkreslení, ale zkreslení u něj narůstá lineárně. Vinutí transformátorů je oproti staršímu modelu silnější avšak výkon 640 VA zůstává stejný.





Napájecí zdroj doplňuje osm elektrolytických kondenzátorů s celkovou kapacitou 80 000 µF (filtrace je nyní oddělená pro L/R kanál - 40,000 µF levý kanál a 40,000 µF pravý kanál). U staršího modelu bylo 4,000 µF dohromady pro oba kanály. Usměrňovač proudu využívá Shottkyho diody, které se vyznačují především menšími úbytky napětí v propustném směru těchto diod. Přepracované napájení je znát a nyní se již nevyplatí stavět do cesty mezi zesilovač a zásuvku jakoukoli dodatečnou filtraci. Alespoň Isotek Aquarius EVO s kabelem Isotek Syncro se jevil spíše jako kontraproduktivní.

Typickou záležitostí japonských integrovaných zesilovačů jsou dva zrcadlově orientované koncové stupně. Každý koncový stupeň je osazený 3 páry bipolárních tranzistorů, zde tedy není zásadních změn až na drobné optimalizace součástkové základny. Chloubou Luxmanu je léta pilované ODNF (Only Distortion Negative Feedback), které je zde aktuálně v nejnovější verzi 4.0 a podle konstruktérů zajišťuje vysokou rychlost přeběhu signálu, velký frekvenční rozsah a typicky i velmi nízké zkreslení.





Samotný integrovaný zesilovač disponuje podle specifikací výkonem 2×30 W ve třídě A, ale výrobce tvrdí, že reálně je k dispozici ve třídě A vyšší výkon. Luxman L-590AX MarkII nemá ani nejmenší problém rozehrát sloupové reproduktory s průměrnou citlivostí, jako jsou Sonus Faber Olympica III nebo složitější regálové reprosoustavy. Pro uřízení není až tak podstatný výstupní výkon jako dostatečně dimenzovaná výkonová část (zde 3 páry bipolárních tranzistorů a nízká výstupní impedance zesilovače atd.). Oproti odcházejícímu modelu se značně zvedl damping faktor zesilovače (320 versus 240) a na kontrole membrán i na reprodukci spodního pásma je to znát.





Firemní řešení regulace hlasitosti LECUA (LUXMAN Electric Controlled Ultimate Attenuator - Waiting Matrix) se stará o maximální souběh obou kanálů a o minimální přeslechy mezi nimi. Informace o poloze regulátoru je zaznamenávána a zpracovávána jednoduchým mikroprocesorem, který pak následně ovládá proudové spínače a reguluje hlasitost. Regulace má 88 kroků, což umožňuje opravdu jemné nastavení hlasitosti. Obvodové řešení LECUA zajistí špičkovou regulaci hlasitosti bez nutnosti sáhnout po krokovém regulátoru, který navíc nelze řídit skrze dálkový ovladač. Velkým vylepšením prošel i modul předzesilovače, který využívá některých řešení použitých v předzesilovačích C-900u/C-700u. Právě ten má zřejmě lví podíl na výsledném zvuku.





Zadní strana zesilovače je osazena vstupy a výstupy. K dispozici je kromě hromady linkových (RCA) vstupů i dvojice symetrických vstupů pro zdroje, jako jsou CD/SACD přehrávače nebo streamery. Vítaným bonusem je kvalitní gramofonový předzesilovač, který zvládne obsloužit MM/MC přenosky. Novinkou jsou posuvné přepínače fáze u XLR vstupů, které si můžete přepnout podle zdrojového komponentu, a to, kde má „horký“ pin na vstupu. Zpravidla japonské přístroje mají opačnou fázi na výstupu než evropské nebo americké.

Japonci berou označení integrovaný zesilovač velmi vážně a Luxman osazuje své výtvory opravdu vším, co byste si mohli přát. K dispozici jsou i korekce basů a výšek, které puristé neuvidí rádi, ale některým nahrávkám jednoznačně pomáhají. Příznivci sluchátkového poslechu si také přijdou na své díky kvalitnímu sluchátkovému zesilovači, který bez problému uřídí téměř libovolná sluchátka, ale pro skutečný audiofilní poslech přes sluchátka je samozřejmě vhodnější dedikovaný sluchátkový zesilovač.

Pro fanoušky filmů a majitele ozvučení domácího kina může být velký přínosem možnost oddělení předzesilovače a koncového zesilovače, který je následně možné využít pro hlavní pár reprosoustav a řídit jej skrze AV receiver bez toho, aniž byste byli nuceni přepojit byť jediný kabel, než si opět pustíte své oblíbené album. Podobně je tomu v případě subwooferu u stereo poslechu, kde je praktické využít kvalitní pre-out Luxmanu.