Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman D-05u: univerzální přehrávač s USB převodníkem

8.4.2016, Petr Štefek, recenze
Měli jsme možnost vyzkoušet zbrusu nový univerzální přehrávač Luxman pod označením D-05u. Výrobce nezklamal a nový přehrávač se dočkal v mezigenerační obměně všeho, co mu doposud chybělo, nebo toho, co si zákazníci přáli.
Luxman D-05u je horkou novinkou japonského výrobce, která nahrazuje dosavadní úspěšný model D-05. Ten v sobě kombinoval přehrávač CD a SACD. Byl vybaven také digitálním optickým SPDIF vstupem, takže mohl být provozován také jako externí D/A převodník s limitem na 24 bit/96 kHz. Od uvedení tohoto modelu uplynulo zhruba 5 let a podle firemních zvyklostí je čas na generační obměnu. Novinkový Luxman D-05u respektuje zaběhnutý trend v oblasti univerzálních přehrávačů a klade větší důraz na funkcionalitu integrovaného D/A převodníku, který nově podporuje mimo PCM rovněž populární DSD. Zbrusu nový „Luxmaní“ přehrávač vypadá na chlup stejně jako ten předchozí a skutečnost, že máte tu čest se zcela novým modelem, identifikujete jen díky nápisu DSD nad šuplíkem mechaniky a také červeným fontem napsaným dodatkem Ultimate.





Na rozdíl od dražšího modelu Luxman D-06u, kde změn není vskutku mnoho, je v případě základního D-05u zřejmé, že výrobce přichází opravdu s novým modelem, nejen s lehkým „faceliftem“ a přidanou podporou USB přenosů a vyšších vzorkovacích frekvencí. První a poměrně zásadní změnou prošla část D/A převodníku, která nově staví na dvou samostatných D/A čipech z dílen Texas Instruments/Burr-Brown PCM1795. Ty jsou zde nasazeny v mono režimu a pro každý kanál je vyhrazen samostatný čip. Takto koncipovaný design jsme byli zvyklí vídávat až v případě vyšších modelů Luxman D-06u nebo Luxman D-08u, které staví na dvojici čipů PCM1792A. Tento fakt je sám o sobě pozitivní, ale přeci jen nutné zmínit, že výrobce nahradil jeden špičkový čip PCM1792A dvěma levnějšími čipy PCM1795. Inženýři Luxmanu ovšem tvrdí, že tato nová koncepce ve výsledku tu starší založenou na jediném dražším čipu překonává. Tuto skutečnost se nám v průběhu testu podařilo potvrdit. Tento čip je používán často také u špičkových převodníků (např. Ayre QB-9) a rozhodně nebude slabým článkem celého dekódovacího řetězce.

Původní model D-05, který jsem více než rok používal, byl velmi dobrým univerzálem, ale měl své slabiny. Jednou z nich byla velmi slabá podpora samplovacích frekvencí na digitálním SPDIF vstupu. Pro D/A část byla limitem samplovací frekvence 96 kHz při rozlišení 24 bitů a rozloučit jste se museli také s přehráváním souborů se samplovací frekvencí 88,2 kHz. Řešením bylo využití softwarového up-samplingu na vyšší podporovanou frekvenci nebo naopak down-samplingu z nepodporovaných samplovacích frekvencí na podporované. Luxman D-05u tento neduh zcela odstraňuje a přináší v tomto ohledu podstatně širší funkcionalitu než jeho předchůdce.





Luxman D-05u přináší podporu kódování PCM až do rozlišení 32 bitů a samplovací frekvence 384 kHz. Nově je na palubě také podpora DSD128 (5,6 MHz). Optický a koaxiální SPDIF zůstal zachován, limitem je pro ně rozlišení 24 bitů a samplovací frekvence 192 kHz. Stejně jako v případě staršího modelu je také Luxman D-05u výhradně 2kanálovým přehrávačem. Ruku v ruce s vylepšením funkcionality přehrávače, respektive samotného D/A převodníku, jdou také dílčí změny v napájení a na optické čtecí mechanice přehrávače. V případě tohoto „entry“ modelu CD/SACD přehrávače Luxman se sice zdá, že některé součásti jsou podřízeny ceně, ale na druhou stranu přehrávač ukazuje, že konstruktéři firmy dostávají v rámci možností ze součástkové základny maximum. Provedení přehrávače je stále možné označit za exemplární v dané cenové kategorii.

Starší model Luxman D-05 jsme si sice netestovali na našich stránkách, ale díky vlastním zkušenostem a delšímu soužití s tímto přehrávačem si dovolím tvrdit, že jeho výkony se dají označit za více než nadprůměrné. V případě formátu SACD otevíral posluchačům dveře do jiného světa a nechával i náročného posluchače ochutnat opravdu špičkovou reprodukci, která bez problému konkurovala velmi drahým dedikovaným CD přehrávačům. Přehrávání nosičů CD sice nedělalo přehrávači vyloženou ostudu, ale oproti již zmiňovanému SACD bylo jednoznačně slabší. Původní D-05 dala označit primárně za SACD přehrávač. Konstruktéři si vzali kritiku recenzentů a zkušených uživatelů k srdci a podle svých slov zapracovali velmi výrazně na kvalitě přehrávání „obyčejných“ CD. Mohlo by se zdát, že CD je dnes již mrtvým formátem, ale stále tvoří naprostou většinu dostupné hudby. Ve velmi rozsáhlých katalozích Deutsche Grammophone nebo Decca je záznam pořízený ve kvalitě 24 bit/96 kHz velikou výjimkou a ty nejslavnější nahrávky jsou v naprosté většině pořízeny v rozlišení nižším a jsou dostupné výhradně na CD (16 bit/44 kHz).





Jak už bylo řečeno výše, provedení Luxmanu D-05u je jako vždy bezchybné. Nečekejte žádné designové výstřelky, japonští konstruktéři si zákládají v tomto ohledu na osvědčeném konzervativním receptu. Šasi základního modelu tvoří kombinace hrubého ocelového plechu a elementů z hliníkových slitin (čelní panel, nízkozdvihová tlačítka). Pokud přihlédneme k ceně přehrávače, tak podobnou solidnost najdeme snad jen u přehrávačů Yamaha nebo u již zmiňovaného konkurenta Accuphase. Srdce „hifistovo“ jistě zaplesá nad skutečností, že čistá hmotnost přehrávače je poctivých 14,8 kg. Hmotnost sice nemá prakticky nic společného s výsledným zvukem, ale tak nějak si asi všichni raději odnášíme bytelnější komponenty.





Výrobce nový přehrávač D-05u zdražil, a tak byl měl být na našem trhu k dostání za cenu 136 tisíc korun s DPH, což je o zhruba 18 tisíc korun více než u předchozího modelu. Na domácím japonském trhu bude Luxman konkurovat především Accuphase DP-410, který integruje D/A převodník s USB (omezeno pouze na podporu PCM) a fyzická média CD. Potěší skutečnost, že zbrusu nový celokovový dálkový ovladač, který byl doposud „nasazován“ pouze u nejvyšších řad Luxman, je nyní součástí vybavení základního modelu. Trend zdražování je v audio průmyslu dnes již jakýmsi obecným pravidlem. Luxman ale (alespoň podle mého názoru) nezdražil přehrávač samoúčelně a vylepšil nejen výbavu, ale také zvuk. Více o tom, ale v následující kapitole.

Luxman D-05u - technické specifikace:
  • Podporovaná média: 2kanálové SACD a CD
  • Podporované vzorkovací frekvence:
    • USB vstup (PCM): 32/44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz až 32 bitů
    • USB vstup (DSD): 2,82 MHz a 5,64 MHz (1 bit)
    • COAX/OPT vstup: 32/44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz až 24 bitů
  • Analogový výstup (napětí/impedance): 2,4 V/300 Ω (nesymetrický) a 2,4 V/600 Ω (symetrický)
  • Frekvenční charakteristika:
    • CD: 5 Hz až 20 kHz (+0, -0,5 dB)
    • SACD: 5 Hz až 50 kHz (+0, -3,0 dB)
    • USB: 5 Hz až 50 kHz (+0, -3,0 dB)
  • Celkové harmonické zkreslení (THD): CD 0,0015 %, SACD 0,0015 %, USB 0,0009 %
  • Poměr signál/šum (IHF-A): CD 122 dB, SACD 102 dB, USB 123 dB
  • Mechanismus čtecí jednotky: LxDTM
  • Použité D/A převodníky: 2× Burr-Brown PCM1795 (monofonní režim)
  • Výstupní obvody: plně symetrická konstrukce
  • Napájení: AC 230 V (50/60 Hz)
  • Příkon zařízení: 24 W
  • Vnější rozměry: 440 (šířka) × 133 (výška) × 410 (hloubka) mm
  • Hmotnost přístroje: 14,8 kg (tělo), 21,5 kg (standardní balení)

Test probíhal na integrovaném zesilovači Luxman L-590AX MarkII a reprosoustavách Franco Serblin Accordo. Kabeláž obstaral Neyton a Crystal Cable. Napájení zajišťoval Isotek Aquarius EVO 3 a Isotek DC Syncro.