Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Foobar2000: základní nastavení a možnosti

29.10.2015, Petr Štefek, recenze
Foobar2000: základní nastavení a možnosti
V dnešním článku se podíváme na velmi oblíbenou aplikaci Foobar2000, která slouží pro přehrávání hudby na počítači. Foobar2000 nabízí překvapivě mnoho možností v oblasti přehrávání díky velkému množství funkčních komponent. To vše zdarma.
Foobar2000 je velmi oblíbený program pro přehrávání hudby a existují k tomu v podstatě pouze dva jednoduché důvody. Je zdarma a je extrémně flexibilní, co se různých pluginů a addonů týká. Foobar2000 je freeware a podle licenčního ujednání jej můžete používat zcela zdarma a po neomezenou dobu. Foobar2000 má řadu pluginů a mnoho z nich má opravdu velmi dobrou kvalitu, až si člověk často říká, jak je možné, že nejsou s ohledem na své klady zpoplatněny alespoň symbolickou částkou. Pokud byste rádi využili možností přehrávače Foobar2000, musíte počítat s tím, že po čisté instalaci vás bezpodmínečně čeká poměrně hodně nastavování a instalování dodatečných součástí tohoto programu. Foobar2000 poslouží nejen běžným uživatelům, ale s trochou jednoduchých úprav také audiofilům, kteří vždy požadují to nejlepší (odhlédněme nyní od faktu, že spousta z nich se dívá na PC nebo MAC jako inferiorní zdroj hudby pro svou aparaturu).





V dnešním článku se podíváme na některá základní nastavení tohoto softwarového přehrávače. Vzniklá příručka sice nebude zcela vyčerpávajícím návodem pro všechna možná nastavení přehrávače Foobar2000, ale pomůže začátečníkům vyvarovat se chyb při jeho užívání a ukáže jeho doposud skryté možnosti. Pokud se pustíte do čtení a jste zkušenými uživateli přehrávače Foobar2000, neváhejte se s námi podělit o vaše zkušenosti nebo tipy v diskuzi pod článkem.

Foobar2000 podporuje formáty MP3, MP4, AAC, CD Audio, WMA, Vorbis, Opus, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU, SND a mnoho dalších. Pokud byste rádi přehrávali DSF a DFF, tak vás Foobar2000 po instalaci příslušného pluginu také nezklame. Přehrávat můžete dokonce obrazy SACD disků, které nemusíte nutně převádět do samostatných DSF souborů. Foobar2000 umožní v tomto případě volbu datového výstupu a vy si můžete zvolit nativní DSD stream (pokud to váš převodník podporuje) nebo alternativně PCM o násobcích samplovací frekvence 44,1 kHz. Stranou nezůstávají ani formáty prostorového zvuku DSD nebo klasické formáty Dolby Digital a DTS. V samostatné kapitole se zaměříme na dostupné pluginy pro přehrávání různých formátů a také na vhodné resamplery, které jsou rovněž velmi oblíbenou možností, jak si tak trochu „vylepšit“ zvuk.




Mobilní verze Foobar2000 pro všechny platformy na obzoru


Upravovat lze i vzhled přehrávače Foobar2000 a volně ke stažení existuje mnoho zajímavých vzhledů, resp. skinů. Namátkou můžeme jmenovat skiny jako MonoLite Plus nebo DarkOne v4. Pokud použijete vhodným způsobem Google, možnosti v úpravě vzhledu se stanou téměř nevyčerpatelné a vy si můžete Foobar2000 upravit dle svého vkusu. Pozor ovšem na to, že pro některá vzhledová témata potřebujete doinstalovat i další dodatečné pluginy pro zachování funkčnosti celého grafického tématu.

Foobar2000 lze využívat jako softwarový přehrávač pro externí D/A převodník nebo interní zvukovou kartu. V tomto ohledu je nutné myslet na to, že nejlepším způsobem, jak využít kvalitní externí zařízení na maximum, je tzv. „bit-perfect“, resp. „bit-exact“ přehrávání, které zcela přesně odpovídá datům uloženým na médiu a s těmito daty dodatečně nemanipuluje žádné DSP. Není aplikován žádný postprocessing, který může znamenat softwarovou regulaci hlasitosti, aplikace různých post efektů softwarové jednotky DSP a další ovlivňování ze strany operačního systému a jeho komponent.




DarkOne v4 pro Foobar2000


V tomto ohledu je jediným možným řešením užití specializovaných samostatných komponent pro Foobar2000, jako je např. WASAPI nebo alternativně dedikovaný ovladač pro externí USB D/A převodník, který vám zajistí totéž a často se mu opravdu vyplatí dát přednost. V případě, že váš převodník podporuje vyšší rozlišení PCM (např. 192 kHz/24 bitů), můžete laborovat s doplňkovými volnými verzemi resamplerů SoX nebo SRC. Resampling, resp. upsampling (převzorkování na vyšší frekvenci) ale není všespásný a často se u kvalitnějších převodníků s vlastním hardwarovým upsamplingem vyplatí spíše „bitperfect“ přehrávání a nechat veškerou práci na D/A převodník.

Foobar2000 neslouží jen k přehrávání hudby, ale také k ripování nebo vypalování audio CD. Foobar2000 ale zcela jasně není určen uživatelům, kteří mají rádi „all-in-one“ boxované řešení, na které nemusí po instalaci sáhnout. Pro tento typ uživatelů je pak výhodnější zaplatit si za uživatelsky jednodušší aplikace pro přehrávání, které ovšem velmi často nedosahují možností tohoto freeware přehrávače. Kvalita přehrávání je do značné míry závislá na nastavení přehrávače a samotného reprodukčního řetězce, který hraje jako vždy stěžejní roli.