Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audionet DNC: vybroušený streamer

25.8.2015, Petr Štefek, recenze
Dnešní recenze se zaměří na jediný čistokrevný streamer v portfoliu německé značky Audionet, který se nachází pod označením DNC (Digital Network Client). Aby toho nebylo málo, vyzkoušíme si s ním také příplatkový externí zdroj Audionet EPS.
Na první pohled streamer zaujme čelním panelem, který tvoří broušený hliník, jenž je dodatečně lakován průhledným lakem. Nezanedbatelná je také hmotnost, která činí 8 kg, a rozměry přístroje jsou 430x70x310 mm. Pro prvotní zapojení je třeba zapojit síťovou šňůru a nezapomenout také na fyzický přepínač zapnuto/vypnuto umístěný hned nad konektorem napájení. Audionet si po zapnutí zkontroluje, zda je na vstupu korektní fáze napájení, a pokud tomu tak není, tak vás vyzve k nápravě. V užívání přístroje nemůžete pokračovat, než situaci napravíte.





Streamer má samotné napájení pro analogové a digitální obvody a v případě využití externího zdroje EPS je paradoxně potřeba ponechat zapojený napájecí kabel, který se bude starat o nekritické části systému, jako je ovládací rozhraní a displej. Speciálním 5pinovým konektorem je přiváděno napájení ze zdroje EPS, který je osazen mimo diskrétních součástek pro stabilizaci stejnosměrného proudu (-+24 V) také dvěma samostatnými toroidními transformátory (100 VA) a baterií filtračních kondenzátorů o celkové kapacitě 260 000 uF. Hmotnost tohoto zdroje (9 kg) nenechává nikoho na pochybách, že to Audionet myslí skutečné vážně.





Samotný streamer je opravdu velmi dobře vybaven, co se týká digitální vstupů, protože zde najdeme nejen mandatorní ethernetové rozhraní (RJ45), ale také USB, dvojici koaxiálních a optických SPDIF. Třešničkou na dortu je pak profesionální obdoba SPDIF ve formě AES/EBU. Limitem všech digitálních vstupů je kódování PCM 192 kHz/24 bitů. Nečekejte zde tedy žádnou podporu DSD ani přes USB. Výrobce ovšem tvrdí, že rozhraní Audionet HighBit dokáže zpracovat signály z DVD-A a SACD, ale zřejmě jde o podporu ve spojení s firemním přehrávačem VIP G3, který jako jediný formáty DVD-A a SACD podporuje. Zda půjde v případě SACD o přenos nativního streamu DSD, lze ovšem pochybovat.





Podporovanými formáty jsou v případě DNC WAV (až do rozlišení 192 kHz/24 bitů), FLAC (až do rozlišení 192 kHz/24 bitů), ALAC (až do rozlišení 96 kHz/24 bitů), AIFF (nekomprimované, až do rozlišení 192 kHz/24 bitů). Nechybí ani podpora AAC, WMA a OGG-Vorbis. Samotné streamování je pak podporováno u internetových rádií (vTuner), síťových zařízení (UpnP) a hudebních dat z USB pamětí (externí disk a malé kompaktní flash paměti). Nejzajímavějším ale zřejmě pro případného uživatele je druhá zmiňovaná možnost, a to propojení se síťovým diskem (NAS), což představuje také nejelegantnější řešení. Přehrávání je možné také skrze bezdrátovou síť WiFi, ale na ten způsob raději zapomeňte, protože jste omezení na nižší bit-raty a výpadky nejsou výjimkou. Přijímat můžete také FM rádio po připojení adekvátní antény.





Ovládání je realizováno skrze aplikaci pro mobilní zařízení s operačním systémem Android nebo aplikaci pro Windows/MAC, kterou si lze nainstalovat na libovolný počítač připojený do domácí sítě, a následně s ní pak přehrávání ovládat. Třetí alternativní možností je ovládání skrze multifunkční ovladač a několikařádkový displej, který umožní orientaci ve stromové struktuře na síťovém disku. Displej samotný má na dnešní dobu poměrně hrubý rastr a zobrazuje pouze jedinou barvu, což znamená, že zapomenout můžete na náhledy alb nebo lepší grafiku dialogů na přístroji. V tomto ohledu se jeví Audionet poněkud zastarale ve srovnání s levnějšími streamery, jako je Cambridge Audio 851 nebo Pioneer NA-70A, ale většina z uživatelů asi bude realizovat ovládání skrze softwarové aplikace Audionet Music Manager pro Android nebo iOS.





Velkou zajímavostí je integrované DSP, které lze použít pro korekci nedokonalostí poslechové místnosti a kalkulovat také s umístěním reproduktorů v prostoru. Přes aplikaci CARMA je možné importovat měření poslechového prostoru a následně učinit korekci problémových oblastí. Tuto funkci jsme bohužel neměli možnost vyzkoušet, neboť chybělo adekvátní vybavení pro měření poslechového prostoru.





Vnitřní uspořádání streameru Audionet DNC svědčí o promyšlené plně symetrické konstrukci. O D/A převod se v tomto případě starají čipy BB/TI PCM 1792A v mono režimu (pro každý kanál jeden čip). O napájení se stará toroidní transformátor o kapacitě 50 VA a filtrační kondenzátory o celkové kapacitě 44 000 uF. Napájení pro analogovou část je samozřejmě důsledně odděleno. Audionet DNC samozřejmě staví také na firemních symetrických analogových výstupních zesilovačích ULA (Ultra Linear Amplifier).





Na straně analogových výstupů se jedná o symetrické XLR a klasické nesymetrické RCA. V případě testovaného zesilovače SAM G2 se vyplatilo zůstat u nesymetrického propojení, neboť samotný zesilovač není navržen jako symetrický a na svých vstupech signál desymetrizuje, což ve výsledku nadělá více neplechy než využití běžného nesymetrického propojení, které na krátké vzdálenosti nepředstavuje zásadní problém.