Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon

15.4.2016, PR článek , inzerce
Kdo má dnes doma gramofon? Buď příslušník starší generace, kterému prostě zbyl z mládí gramofon a sbírka desek (nejspíš) s českou pop music. Nebo fajnšmekr, audiofil, který dobře ví, že přirozenosti zvuku z gramofonu se nic digitálního nevyrovná.
Redakce Světa audia není autorem tohoto článku a nezodpovídá za jeho obsah.

Pokud máte doma gramofon po babičce, nejspíš pořád ještě funguje. Tyto jednoduché přístroje byly a jsou prakticky nesmrtelné. Pokud se něco pokazí, tak je to nanejvýš jen opotřebení jehly, a tu pořídíte za pár korun. Na druhou stranu možná chcete inovovat na novější typ, nebo naopak nahradit socialistický design gramofonu ze sedmdesátých či osmdesátých let (vzor: tmavý ořech) za něco více prvorepublikového.


Retro každým coulem


V tom druhém případě se poohlédněte mezi gramofony po těch s retro designem. Výrobci dobře vědí, že velkou část fanoušků gramofonových desek tvoří staromilci a příznivci retro stylu. Pořídit můžete jak gramofony v designu sedmdesátých či osmdesátých let dvacátého století, tak i modely s velkou zvukovou troubou, které si pamatují snad jen naše prababičky.

Jenže i ve staře vypadajícím těle může být po technické stránce špičkový přístroj. Na přehrávání desek totiž není nic moc světoborného a díky postupující miniaturizaci mohou výrobci do gramofonu umístit třeba i MP3 přehrávač nebo přehrávač hudebních cédéček. Pokud hodláte novým retro gramofonem překvapit prarodiče, můžete je tak uchvátit třeba tím, že jim dovnitř vložíte cédéčko s empétrojkami všech jejich oblíbených skladeb a mluvených pořadů.



Sencor STT 018

Například Sencor STT 018 zvládá přehrávání gramodesek rychlostmi 33, 45 a 78 otáček za minutu. Zvuk se line ze tří vestavěných reproduktorů a design krásně dokresluje kovová ozvučnice ve tvaru trouby. Kromě dnes již trochu archaických gramofonových desek si poradí i s modernějšími médii typu CD/DVD, na kterých může být hudba uložena nejen v klasické audio podobě, ale i v modernějším formátu MP3. Kromě toho je gramofon vybaven USB konektorem, takže k němu můžete připojit USB klíč, nebo klidně externí disk plný hudby. Stejně jako staré gramofony je i tento model vybaven vestavěným AM/FM radiopřijímačem.



Lenco L-90

O něco modernější vzhled má Lenco L-90, gramofon uložený v dřevěném těle dýhovaném v barvě tmavého ořechu. Lenco samozřejmě nabízí funkce gramofonu, i když zvládá přehrávat desky jen v rychlostech 33 a 45 otáček za minutu. Součástí dřevěného těla je i vlastní předzesilovač, takže můžete gramofon připojit k libovolnému audio systému. Audiosignál je ovšem v průběhu přehrávání digitalizován a přenášen prostřednictvím portu USB. Pokud si Lenco připojíte k počítači, můžete veškeré své vinylové desky snadno a pohodlně digitalizovat.



Roadstar TTR 630WD

Gramofon ale nemusí ležet jen doma na poličce, už v divokém dvacátém století se s přehrávači hudby běžně cestovalo. Mezi cestovní gramofony v retro designu patří například kufříkový Roadstar TTR 630WD. Základem je samozřejmě přehrávání vinylových desek v rychlostech 33 nebo 45 otáček za minutu. Přístroj má ale také vestavěné rádio a umí přehrávat hudbu z USB disku.


Pro příznivce moderny


Jestli nepatříte mezi příznivce starobylého designu, nic vám nebrání investovat do něčeho modernějšího. Výrobci nezapomínají ani na příznivce gramofonů s čerstvějším datem narození v rodném listu, kteří dokáží ocenit přirozenost analogového zvuku. Anebo třeba ani nechtějí výhradně vinylové desky, ale dělá jim dobře, když návštěva obdivuje v jejich interiéru něco tak netradičního, jako je bezesporu gramofon.

I gramofony v moderním designu nabídnou tytéž pokročilé funkce, o jakých jsme se zmiňovali již u retro zařízení. Dokážou přehrávat vinylové desky nahrané v různých rychlostech. Často k nim lze připojit USB disk, na nějž mohou přehrávané desky průběžně digitalizovat, nebo naopak přehrávat hudební soubory na disku uložené. No a samozřejmě mohou být kombinované s dalšími přehrávači, například s CD/DVD mechanikou nebo rádiem.

Pak už záleží jen na vás, kolik jste ochotni investovat. Dražší gramofon může znamenat lepší design, ale také kvalitnější (před)zesilovač, jehlu z ušlechtilejších materiálů, vyladěnější a vyváženější pohonný systém a tak dále. Kvalitní gramofon pak samozřejmě vyžaduje investici do kvalitních gramodesek.

Patříte-li mezi příznivce severské techniky, určitě vaší pozornosti doporučíme gramofon ECG-1, o kterém jsme vás již dříve informovali. Ovšem cena je pravděpodobně mimo komfortní zónu naprosté většiny audiofilů.


ION LP 2 CD

Naštěstí nemusíte sahat do peněženky tak hluboko. Například gramofon ION LP 2 CD dokáže automaticky zkopírovat gramodesku na cédéčko. A to buď přímo, tedy bez použití počítače, nebo prostřednictvím vestavěného USB portu. Gramofon má navíc vestavěný předzesilovač, takže ho můžete připojit k libovolnému hudebnímu systému.