www.svetaudia.cz
>
>
>

Cambridge Audio G5: nový Bluetooth reprosystém

, , aktualita

Britská značka Cambridge Audio uvedla nový Bluetooth reprosystém, který si díky vestavěnému akumulátoru a kompatibilitě s komunikačním protokolem Bluetooth můžete užít třeba na chalupě nebo v kanceláři.
reklama
Ve vývoji a výrobě přenosných reproduktorových systémů není britské Cambridge Audio žádným nováčkem, protože již několik let produkuje periferie pro mobilní telefony, tablety či notebooky hned v několika řadách, které se od sebe samozřejmě liší velikostí, výkonem, vybavením a v neposlední řadě také provedením.

Největší zástupci přenosných systémů Cambridge Audio jsou pojmenovaní Minx Air a Bluetone - stejně jako zástupci střední třídy pod označením Minx Go a Go Radio jsou vybaveni skříněmi z velmi inertního plastu. Plast jako takový není úplně nejvhodnějším materiálem pro ozvučnici, ale díky vytlumení a nízké hmotnosti není v této cenové relaci nahraditelný. Nejmenší přenosný Bluetooth reproduktor G2 šel cestou maximální miniaturizace, jednoduchosti obsluhy a přidal také důraz na eleganci provedení. V dané třídě relativně rigidní a precizně provedená hliníková skříň podtrhla jeho solidní zvukové vlastnosti. Podle Cambridge Audio byla velká pozornost věnována také provozním vlastnostem přístroje a výdrži na jedno nabití akumulátoru. A právě tento zástupce stáje bezdrátových reproduktorů firmy Cambridge Audio dostal nyní většího souputníka.

Uvedením nového bezdrátového reprosystému pod označením G5 s Bluetooth reproduktory na trh nastavila firma Cambridge Audio podle svých slov zcela nový standard jak pro kvalitu zvukového podání, tak pro samotnou konstrukci a v neposlední řadě také pro výdrž integrovaného akumulátoru.

Z davu konkurenčních řešení vyčnívá model G5 svou dokonalou vizáží. Nápaditá kombinace kovu a kvalitní kůže nenechá nikoho na pochybách, že G5 cílí opravdu vysoko mezi podobnými zařízeními. Díky stejnému smyslu pro detail a využití inženýrských schopností vývojářů, normálně vyhrazených pro audiofilské výrobky firmy Cambridge Audio, nabízí G5 vyváženou zvukovou kvalitu s relativně vyrovnaným projevem, který se zpravidla u podobných reproduktorů s technologií Bluetooth nevyskytuje.

Na solidní kvalitě zvuku se podílí akusticky speciálně navržená skříň. Použití mimořádně tuhého a inertního kompozitního materiálu, vnitřního vyztužení a instalace každého měniče do vlastního utěsněného prostoru, to vše zajišťuje podle konstruktérů čistý zvukový projev s minimem rezonancí i při vysokých hlasitostech. O řízení hlasitosti se stará pokročilý DSP procesor, který má (na rozdíl od metody pouhého snižování amplitudy signálu) pro každou úroveň hlasitosti jiné a optimalizované nastavení EQ, čímž se podle firmy eliminuje snížení dynamiky signálu při nižších hlasitostech a vznik kompresních artefaktů. Finální zesílení zajišťuje kvalitní zesilovač pracující ve třídě D.

Technologie Bluetooth audio (apt-X a AAC) umožňuje tomuto bezdrátovému systému pohodlné připojení a reprodukci hudby bez ohledu na to, kde je nahrávka uložena nebo z čeho je přehrávána, a bez ohledu na to, jaký používáte telefon či tablet, aplikaci nebo hudební streamovací službu. Cambridge Audio G5 je reprosoustava, která dobře vyhoví na cestách, chatách, chalupách nebo v kancelářích. I přesto, co výrobce tvrdí, je zřejmé, že podobné reproduktory jsou vždy velmi kompromisní řešení a hodí se opravdu účelově tam, kde nemůžete nebo nechcete klasický systém instalovat.

Přístroj má kompaktní rozměry (121×270×55 mm) a je vybaven dvěma středovýškovými měniči o průměru 30 mm a jedním samostatným nízkotónovým měničem o průměru 60 mm, který doplňují dvě pasivní membrány s cílem poskytnout s takto kompaktní ozvučení alespoň nějaké nízké frekvence, které jsou pro akceptovatelné podání různých žánrů u zařízení podobného formátu zcela zásadní.

Akumulátor modelu G5 vydrží na jedno nabití hrát podle výrobce 14 hodin při vyšší úrovni hlasitosti, která je výrobcem označována jako "párty" (73 dB @ 1 m), a výdrží více než 20 hodin se může pochlubit při nižších úrovních hlasitosti (70 dB a níže) hlasitosti. Tam, kde není k dispozici klasická zásuvka, můžete pro napájení využít USB port na zadní straně přístroje a nabíjet přenosná zařízení přímo z akumulátoru jiného zařízení.

Díky technologii NFC párování (jedním stiskem tlačítka) reproduktory nabízí jednoduché připojení zdrojového zařízení. NFC umožňuje nastavit funkci hlasitého telefonování a také spárování druhého G5 reprosystému. K dispozici je Cambridge Audio G5 ve zlatavé barvě kovu a bílé kůži či titanovém odstínu kovu s černou barvou kůže. G5 se hodí podle výrobce do jakéhokoli prostředí, ale nezmiňuje žádné IP krytí, což znamená, že bude vhodné jej užívat pouze v krytých prostorách. Přibližná cena by se měla pohybovat kolem 5 až 6 tisíc korun s daní.

Zdroj: Cambridgeaudio.com
Nejnovější články
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
Dnes,  recenze,  , Petr Štefek
Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon
Kdo má dnes doma gramofon? Buď příslušník starší generace, kterému prostě zbyl z mládí gramofon a sbírka desek (nejspíš) s českou pop music. Nebo fajnšmekr, audiofil, který dobře ví, že přirozenosti zvuku z gramofonu se nic digitálního nevyrovná.
15.4.2016,  inzerce,  , PR článek
Luxman D-05u: univerzální přehrávač s USB převodníkem
Měli jsme možnost vyzkoušet zbrusu nový univerzální přehrávač Luxman pod označením D-05u. Výrobce nezklamal a nový přehrávač se dočkal v mezigenerační obměně všeho, co mu doposud chybělo, nebo toho, co si zákazníci přáli.
8.4.2016,  recenze,  , Petr Štefek,  1 komentář
SPEC RSA-M3EX: třída D tak trochu jinak
Japonská značka SPEC je na trhu pouze několik málo let, a přesto si již získala řadu obdivovatelů. Integrovaný zesilovač RSA-M3EX pracuje ve třídě D a svým zvukem přitom připomíná povedené lampové zesilovače.
10.3.2016,  recenze,  , Petr Štefek
iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu
Britská značka iFi spadající pod Abingdon Music Research uvedla nový regenerátor USB audio signálu, který významně rozšiřuje možnosti původního výrobku iUSB Power. Má vůbec smysl investovat do podobných vymožeností?
23.2.2016,  recenze,  , Petr Štefek,  2 komentáře