www.svetaudia.cz
>
>
>

Cambridge Audio G5: nový Bluetooth reprosystém

Cambridge Audio G5: nový Bluetooth reprosystém
, , aktualita

Britská značka Cambridge Audio uvedla nový Bluetooth reprosystém, který si díky vestavěnému akumulátoru a kompatibilitě s komunikačním protokolem Bluetooth můžete užít třeba na chalupě nebo v kanceláři.
reklama
Ve vývoji a výrobě přenosných reproduktorových systémů není britské Cambridge Audio žádným nováčkem, protože již několik let produkuje periferie pro mobilní telefony, tablety či notebooky hned v několika řadách, které se od sebe samozřejmě liší velikostí, výkonem, vybavením a v neposlední řadě také provedením.

Největší zástupci přenosných systémů Cambridge Audio jsou pojmenovaní Minx Air a Bluetone - stejně jako zástupci střední třídy pod označením Minx Go a Go Radio jsou vybaveni skříněmi z velmi inertního plastu. Plast jako takový není úplně nejvhodnějším materiálem pro ozvučnici, ale díky vytlumení a nízké hmotnosti není v této cenové relaci nahraditelný. Nejmenší přenosný Bluetooth reproduktor G2 šel cestou maximální miniaturizace, jednoduchosti obsluhy a přidal také důraz na eleganci provedení. V dané třídě relativně rigidní a precizně provedená hliníková skříň podtrhla jeho solidní zvukové vlastnosti. Podle Cambridge Audio byla velká pozornost věnována také provozním vlastnostem přístroje a výdrži na jedno nabití akumulátoru. A právě tento zástupce stáje bezdrátových reproduktorů firmy Cambridge Audio dostal nyní většího souputníka.

Uvedením nového bezdrátového reprosystému pod označením G5 s Bluetooth reproduktory na trh nastavila firma Cambridge Audio podle svých slov zcela nový standard jak pro kvalitu zvukového podání, tak pro samotnou konstrukci a v neposlední řadě také pro výdrž integrovaného akumulátoru.

Z davu konkurenčních řešení vyčnívá model G5 svou dokonalou vizáží. Nápaditá kombinace kovu a kvalitní kůže nenechá nikoho na pochybách, že G5 cílí opravdu vysoko mezi podobnými zařízeními. Díky stejnému smyslu pro detail a využití inženýrských schopností vývojářů, normálně vyhrazených pro audiofilské výrobky firmy Cambridge Audio, nabízí G5 vyváženou zvukovou kvalitu s relativně vyrovnaným projevem, který se zpravidla u podobných reproduktorů s technologií Bluetooth nevyskytuje.

Na solidní kvalitě zvuku se podílí akusticky speciálně navržená skříň. Použití mimořádně tuhého a inertního kompozitního materiálu, vnitřního vyztužení a instalace každého měniče do vlastního utěsněného prostoru, to vše zajišťuje podle konstruktérů čistý zvukový projev s minimem rezonancí i při vysokých hlasitostech. O řízení hlasitosti se stará pokročilý DSP procesor, který má (na rozdíl od metody pouhého snižování amplitudy signálu) pro každou úroveň hlasitosti jiné a optimalizované nastavení EQ, čímž se podle firmy eliminuje snížení dynamiky signálu při nižších hlasitostech a vznik kompresních artefaktů. Finální zesílení zajišťuje kvalitní zesilovač pracující ve třídě D.

Technologie Bluetooth audio (apt-X a AAC) umožňuje tomuto bezdrátovému systému pohodlné připojení a reprodukci hudby bez ohledu na to, kde je nahrávka uložena nebo z čeho je přehrávána, a bez ohledu na to, jaký používáte telefon či tablet, aplikaci nebo hudební streamovací službu. Cambridge Audio G5 je reprosoustava, která dobře vyhoví na cestách, chatách, chalupách nebo v kancelářích. I přesto, co výrobce tvrdí, je zřejmé, že podobné reproduktory jsou vždy velmi kompromisní řešení a hodí se opravdu účelově tam, kde nemůžete nebo nechcete klasický systém instalovat.

Přístroj má kompaktní rozměry (121×270×55 mm) a je vybaven dvěma středovýškovými měniči o průměru 30 mm a jedním samostatným nízkotónovým měničem o průměru 60 mm, který doplňují dvě pasivní membrány s cílem poskytnout s takto kompaktní ozvučení alespoň nějaké nízké frekvence, které jsou pro akceptovatelné podání různých žánrů u zařízení podobného formátu zcela zásadní.

Akumulátor modelu G5 vydrží na jedno nabití hrát podle výrobce 14 hodin při vyšší úrovni hlasitosti, která je výrobcem označována jako "párty" (73 dB @ 1 m), a výdrží více než 20 hodin se může pochlubit při nižších úrovních hlasitosti (70 dB a níže) hlasitosti. Tam, kde není k dispozici klasická zásuvka, můžete pro napájení využít USB port na zadní straně přístroje a nabíjet přenosná zařízení přímo z akumulátoru jiného zařízení.

Díky technologii NFC párování (jedním stiskem tlačítka) reproduktory nabízí jednoduché připojení zdrojového zařízení. NFC umožňuje nastavit funkci hlasitého telefonování a také spárování druhého G5 reprosystému. K dispozici je Cambridge Audio G5 ve zlatavé barvě kovu a bílé kůži či titanovém odstínu kovu s černou barvou kůže. G5 se hodí podle výrobce do jakéhokoli prostředí, ale nezmiňuje žádné IP krytí, což znamená, že bude vhodné jej užívat pouze v krytých prostorách. Přibližná cena by se měla pohybovat kolem 5 až 6 tisíc korun s daní.

Zdroj: Cambridgeaudio.com
Nejnovější články
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016,  aktualita,  , Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016,  aktualita,  , Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016,  aktualita,  , Petr Štefek,  2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016,  recenze,  , Petr Štefek
Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon
Kdo má dnes doma gramofon? Buď příslušník starší generace, kterému prostě zbyl z mládí gramofon a sbírka desek (nejspíš) s českou pop music. Nebo fajnšmekr, audiofil, který dobře ví, že přirozenosti zvuku z gramofonu se nic digitálního nevyrovná.
15.4.2016,  inzerce,  , PR článek