Accuphase P-7300: špička ve třídě AB

, , aktualita

Japonská značka Accuphase uvádí svou novinku mezi koncovými zesilovači pracujícími ve třídě AB. Novinka má označení P-7300 a nahrazuje po téměř 10 letech model P-7100, který se těší značné váženosti i po celé dekádě od svého narození.
reklama
Accuphase je dnes již legendární značka, která se částečně vydělila z původní společnosti Luxmanu či Kenwoodu. Renomé, které si za posledních několik dekád udělala, ovšem stačilo výše uvedené společnosti zastínit. Poslední novinkou tohoto japonského výrobce je koncový zesilovač P-7300 pracující ve třídě AB, který nahrazuje původní model P-7100, jehož výroba byla po uvedení nástupce ukončena, vyráběl se od konce roku 2006. Accuphase P-7300 zaujímá druhé místo v řadě firemních zesilovačů pracujících ve třídě AB. Nad ním už sídlí pouze extrémně drahé M-6200.

Accuphase podle svých slov dosáhlo na technologické milníky, jako je odstup signál/šum na úrovni 131 dB (zisk -12 dB), což zahanbuje předešlou produkci včetně odcházejícího modelu P-7100. Výstupní část je opět postavena na kvalitních MOS-FET tranzistorech, kterých je u každého výkonového stupně využito 10 párů. Jako obvykle jsou využity špičkové součástky, neboť je automaticky předpokládáno, že zesilovač bude sloužit spolehlivě i desítky let. Koncový zesilovač disponuje výkonem 2×250 W při 4 ohmech a 2×125 W při 8 ohmech. Jedná se ovšem o výrobcem velmi skrovně prezentované „papírové“ hodnoty a skutečnost často převyšuje tato čísla až o jednu třetinu nebo více u špičkových výkonů.

Accuphase P-7300 se pyšní nízkou výstupní impedancí, která vyúsťuje v praxi ve velmi slušnou hodnotu damping faktoru (v tomto případě 1000). Je zřejmé, že se u takto dimenzovaného výkonového zesilovače nemusíme příliš starat o to, jaké reproduktory na něj připojíme, i přes jeho relativně standardní příděl wattů. Accuphase je u svých zesilovačů známo příkladnou stabilitou i při zátěži okolo 1-2 ohmů. V tomto případě výrobce uvádí výkon 800 wattů na kanál při zátěži 1 ohm. Přesné specifikace lze vidět na podrobných oficiálních údajích výrobce. Cena tohoto 48,6 kg vážícího „drobečka“ se bude zřejmě pohybovat okolo 500 000 Kč, což znamená v našich končinách velmi úzkou cílovou skupinu. V případě Accuphase ovšem získáváte na dalších 10 let to opravdu nejlepší, co si lze v rozumných mezích dopřát.

Příkon Accuphase P-7300 se pohybuje v závislosti na úrovni vstupního signálu z předzesilovače od 117 do 820 wattů. Výrobce se rovněž chlubí tím, že vylepšil léta pilované obvodové řešení MCS+, vyšší kapacitu má i toroidní transformátor. Filtrační kondenzátory mají stejnou kapacitu jako u monobloků A-200, což znamená 56 000 uF každý. Firma rovněž zůstala u klasických VU metrů a nepřešla k displejům jako u modelů A-70 nebo E-600, což zastánci starých pořádků jistě uvítají.

Accuphase tento koncový zesilovač doporučuje se svým nejvyšším předzesilovačem C-3850 nebo alternativně C-2820, který představuje ideálního partnera cenově i výkonově. Dalším článkem řetězce pak může být špičkový firemní přehrávač DP-720 s podporou CD a SACD. Cena podobného řetězce pak může pro našince nabývat poměrně děsivých rozměrů. Nutno ovšem dodat, že ne u všech výrobků v podobných cenových kategoriích máte garantovány adekvátní výkony. Accuphase je v tomto ohledu jako jedna z malá firem jistotou.

Zdroj: Accuphase.com
Nejnovější články
Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon
Kdo má dnes doma gramofon? Buď příslušník starší generace, kterému prostě zbyl z mládí gramofon a sbírka desek (nejspíš) s českou pop music. Nebo fajnšmekr, audiofil, který dobře ví, že přirozenosti zvuku z gramofonu se nic digitálního nevyrovná.
15.4.2016,  inzerce,  , PR článek
Luxman D-05u: univerzální přehrávač s USB převodníkem
Měli jsme možnost vyzkoušet zbrusu nový univerzální přehrávač Luxman pod označením D-05u. Výrobce nezklamal a nový přehrávač se dočkal v mezigenerační obměně všeho, co mu doposud chybělo, nebo toho, co si zákazníci přáli.
8.4.2016,  recenze,  , Petr Štefek,  1 komentář
SPEC RSA-M3EX: třída D tak trochu jinak
Japonská značka SPEC je na trhu pouze několik málo let, a přesto si již získala řadu obdivovatelů. Integrovaný zesilovač RSA-M3EX pracuje ve třídě D a svým zvukem přitom připomíná povedené lampové zesilovače.
10.3.2016,  recenze,  , Petr Štefek
iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu
Britská značka iFi spadající pod Abingdon Music Research uvedla nový regenerátor USB audio signálu, který významně rozšiřuje možnosti původního výrobku iUSB Power. Má vůbec smysl investovat do podobných vymožeností?
23.2.2016,  recenze,  , Petr Štefek,  2 komentáře
Mark Levinson No 519: vše v jednom
Mark Levinson No 519 je horká novinka připravená pro CES 2016. Kombinace převodníku, hudebního streameru a CD přehrávače není v oblasti špičkových audio komponent zrovna běžnou záležitostí.
19.2.2016,  aktualita,  , Petr Štefek,  2 komentáře